Jak dbać o biżuterię?
Biżuterię należy zdjąć na czas pracy oraz snu by uniknąć uszkodzeń mechanicznych (porysowania, załamania splotu łańcuszków, pogięcia delikatnych elementów). Dotyczy to bezwzględnie wyrobów "dmuchanych", pustych w środku oraz biżuterii o sztywnym splocie jak taśmy i żmijki.
Unikaj kontaktu biżuterii z perfumami, kremami lub detergentami, mogą bowiem uszkodzić ją chemicznie (osłabienie i pęknięcia lutów, ciemnienie powierzchni). Naturalnemu ścieraniu ulega wierzchnia warstwa biżuterii srebrnej złoconej i miedziowanej.
Zdobienia takie jak złocenie, powłoka rodu, piaskowanie, oksydowanie powierzchni, grawer, mogą ulec wytarciu podczas eksploatacji. Nie noszoną biżuterię powinno trzymać się osobno opakowaną, by poszczególne wyroby nie ocierały się o siebie nawzajem. Bardzo dobrze nadają się do tego celu szkatułki na biżuterię, wyściełane miękkim materiałem. Osobne opakowanie biżuterii srebrnej w torebkę strunową, ograniczy dostęp powietrza i powinno zabezpieczyć powierzchnię przed ciemnieniem.
Biżuteria, pomimo iż wykonana jest z metali szlachetnych, jest przeważnie delikatna i będzie się z czasem zużywać, a niektóre miejsca, jak końcówki łańcuszków, bransolet czy naszyjników mają prawo się wycierać od ciągłego ruchu ogniw łączących. Dlatego warto samemu co pewien czas przyjrzeć się noszonej biżuterii gdyż istnieje szansa, że gdy ogniwa się przetrą w czasie noszenia biżuterii, możemy ją najzwyczajniej zgubić. Jeśli kupujemy komplet biżuterii w postaci łańcuszek i bransoletka na rękę, to właśnie bransoletka ma szansę dużo najprędzej się przetrzeć lub uszkodzić. Dzieje się tak ponieważ w bransoletka porusza się z każdym ruchem naszej ręki, podczas gdy łańcuszek lub kolia spoczywa praktycznie nie poruszając się.